ذخیره گاه زیست کره حرا

به روایتی این گیاه اسطوره ای که از اشک چشم آدم روییده است ، حرا نام دارد جالب است بدانید نام علمی این گیاه به حکیم و فیلسوف ایرانی ابو علی  سینا  (avicennia marina ) نسبت داده شده است، درختی با طول ۳ تا ۶ متر با شاخه و برگ های سبز رو روشن است.

. این درختچه در سواحل ومرداب های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران ، دیده می شود. حرا در ۸ منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می روید که در این میان جنگل های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمالی غربی قشم ، از زیباترین گردشگاه های خلیج فارس به شمار می آید.

عکس: سهراب علیزاده

به این گیاه در بندرعباس حرا ، در بلوچستان تمر و در بعضی از نقاط تول گفته می شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره می نامند. حرا ، گیاهی از تیره شاه پسند است. دانه آن روی درخت مادر می روید و نهال تولید می کند. سپس از درخت جدا می شود و داخل مرداب می افتد. جنگل حرا بر دریا و آب شور قرار دارد واین سازش با آب شور و شرایط نامناسب ، از حرا یک گیاه استثناییی ساخته است.

این جنگل‌هاى ماندابى بر روى خاک‌هاى لجنى ناشى از رسوب خاک‌هاى حاصل از فرسایش سواحل رشد یافته‌اند و دائما در معرض جزر و مد آب قرار دارند؛ به طورى که در زمان جزر، ‌ درختان و بستر لجنى آن‌ها از آب بیرون آمده و به صورت جزایرى پراکنده نمایان مى‌شوند و هنگام مد، تمامى جنگل حرا به زیر آب رفته و ناپدید مى‌شود.

ذخیره گاه حرا تنها منطقه حفاظت شده از جنگلهای مانگرو در حاشیه شمالی خلیج فارس و دریای عمان بوده که بیشترین تراکم پوشش را نیز در همین منطقه دارد . این ذخیره از نظر زمین شناسی در ادامه کوهستانهای زاگرس قرار گرفته است و جرء محدوده استان هرمزگان می باشد .

این منطقه  نخست درسال ۱۳۵۱ باوسعتی معادل ۸۲۳۶۰ هکتار بانام منطقه حفاظت شده حراتحت حفاظت قرارگرفت. سپس با افزایش سطح آن به ۸۵۶۸۶ هکتاردرسال ۱۳۵۴ عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داد ودرسال ۱۹۷۷ میلادی به شبکه جهانی انسان وکره مسکون ( MaB) پیوست  . درسال ۱۳۶۱ مجدداً به سطح منطقه حفاظت شده عودت داده شد. کنوانسیون رامسر وسعت بیشتری ( حدود ۱۰۰۰۰۰ هکتار) از منطقه ترعه خوران رابه عنوان منطقه دارای ارزش اکولوژیک برای پرندگان مهاجرمشخص نموده است . این منطقه اکنون با نام منطقه حفاظت شده حرا تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان هرمزگان حفاظت می شود.

جزیره قشم یکی از تپه ماهورهای دامنه ای زاگرس بوده که از آب بیرون مانده است و حداکثر ارتفاع در آن ۳۱ متر است .

جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران، مهد انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می توان به مرغ ماهیخوار ، حواصیل، لک لک، پلیکان، مرغابی ومرغ دریایی و از ماهی ها به خرچنگ، مار دریایی، شیلو ،کلینگ (نوعی از صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

به همین دلیل به جنگل های حرا در منطقه قشم، ۳ عنوان جهانی منطقه حفاظت شده بین المللی ، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین المللی نام داده اند ؛ چرا که ۸۰ درصد آبزیان خلیج فارس دوره تخم ریزی خود را در این منطقه می گذرانند.

اثرات نا سازگار عمده توسعه بی رویه محدوده منطقه آزاد قشم و تغییر کاربری اراضی تالابی است . همچنین استفاده از سر شاخه مانگروها برای علوفه دام نیز زیاد است . شکار و صید غیر مجاز نیز وجود دارد . مزارع پرورش میگو از عوامل دیگر تهدید کننده تالاب حرا است .

فعالیتهای چاره جویانه شامل جلوگیری از توسعه بی رویه منطقه آزاد قشم به طرف ذخیره گاه جلوگیری از تغییر کار بری اراضی تالابی برای ایجاد مزارع میگو صنایع و سکونت کاهها فغالیتهای آموزشی و ترویجی برای شناساندن ارزشهای ذخیره گاه برای بومیان و تلاش در جهت ارتقاء مشارکت ایشان در مدیریت ذخیره گاه .

فریبرز غیبی امروز شنبه، ۱۳اسفند در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا توضیح داد که در کشورهای آسیایی به دلیل حساس بودن اکوسیستم این جنگل‌ها، هیچگاه اجازه تردد قایق داده نمی‌شود و صرفا کاربرد این جنگل‌ها برای جذب گردشگر است.

اگر خواستید برای سفر به این منطقه و دیدن جنگل های شگفت انگیز حرا اقدام کنید نیمه دوم سال بهترین زمان برای سفر به جزیره قشم است.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *