اولین جشن روز حیات وحش در بندرعباس

ما در نهایت چیزی را حفظ می کنیم که به آن عشق می ورزیم ، و به چیزی عشق می ورزیم که آن را می شناسیم و فقط چیزهایی که به ما آموخته باشند.

بابادیوم سنگالی

روز دوشنبه، ۱۲ اسفندماه به همت دوستداران و فعالان محیط زیست استان هرمزگان و کمک اداره کل محیط زیست اولین جشن روز حیات وحش در سالن سمینار این اداره برگزار گردید و تعدادی از علاقه مندان و فعالان این حوزه دور هم جمع شدند.

امسال برای نخستین بار در دنیا «روز جهانی حیات وحش» به منظور افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به جانواران و گیاهان وحشی و همچنین گونه‌های در معرض خطر برگزار می‌شود.اعلام روزی به نام «روز حیات وحش» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۲۰ دسامبر سال ۲۰۱۳ به تصویب رسید و قرار شد پس از آن همه ساله در تاریخ سوم ماه مارس برابر با ۱۲ اسفند این مناسبت در سطح جهانی گرامی داشته شود. روز سوم مارس روزی است که در آن «معاهده جهانی تجارت با گونه‌های  جانوری و گیاهی در معرض خطر» یا معاهده سایتس CITES درسال ۱۹۷۳ به تصویب رسید.

به گفته دبیرخانه «معاهده سایتیس» تجارت غیرقانونی و قاچاق حیات وحش دومین تجارت غیرقانونی بزرگ در جهان است. پلیس بین‌المللی یا اینترپل نیز تخمین می‌زند که عواید ناشی از قاچاق حیات وحش سالانه بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد دلار باشد. بزرگ‌ترین بازارهای خرید و مصرف گونه‌‌های قاچاق شده در چین، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

به گفته دبیرخانه «معاهده سایتیس» از میان کشورهای مختلف جهان، بنگلادش، چین، آلمان، مغولستان، نیوزلند، پرو، سوییس، تایلند، توگو، بریتانیا و آمریکا بیش از سایر کشورها رویدادهای مختلفی برای گرامی‌داشت این روز در نظر گرفته‌اند. برگزاری کنفرانس، نمایشگاه عکس، برنامه‌های تلویزیونی، مسابقات ورزشی و همچنین برنامه‌های آموزشی برای کودکان جزو رویدادهایی است که در این کشورها برای افزایش آگاهی‌های عمومی نسبت به حیات وحش در نظر گرفته شده است.

پوستر اولین سالگرد روز حیات وحش

حدود ساعت ۸ مراسم این روز شروع شد و ابتدا آقای طاهر قدیریان به معرفی این روز پرداختند:

و اطلاعات ارزشمندی در اختیار حاضرین قرار دادند

سپس آقای قاسمی به معرفی حیات وحش استان و موقعیت آن پرداختند:

سپس آقای قدیریان به معرفی خرس سیاه آسیایی، نماد استان هرمزگان پرداختند و بعد از ایشان سرکار خانوم اقبالی پروژه نجات مالکان زمین در خصوص احیا لاکپشت پوزه عقابی جزیره هنگام  را معرفی کردند

و در پایان از تلاشهای محیط بانان استان سخن رانده شد و از یکی از این بزرگواران تقدیری به عمل آمد

این مراسم با بریدن کیک  مخصوص این جشن و عکس دست جمعی به پایان رسید

ضمنا کلی فیلم از حیات وحش استان که توسط دوربینهای تله ای گرفته شده بود دیدیم و لذت بردیم.

جای شما دوستان واقعی طبیعت خالی

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *