دنا تا حرا- بخش دوم

بخش اول

روز دوم

مسیر طی شده : کازرون – فراشبند

مسافت طی شده: ۱۱۰ کیلومتر

مست و سرشار از انرژی صبح زود بیدار شدمو زدم به جاده، به سمت فراشبند. آقای داوری( از دوچرخه سوارن کازرونی) یکی از دوستان دوچرخه سوارشو در شهر کوچک فراشبند بهم معرفی کرده که بتونم اون شب رو در خدمتشون باشم، آقای بهمنی

در این مسیر از شهر تاریخی بالاده، دیار نرگس ایران نیز عبور کردم. دیدن نرگس زارهای اطراف این روستا در فصل پاییز حتما شگفت انگیز خواهد بود. متاسفانه در سالهای گذشته تخریبهای جبران ناپذیری بومیان منطقه و گردشگران به این نرگس زارهای زیبا وارد کرده اند

بعد از عبور از بالاده با نخلستانهای زیبایی روبرو شدم که در آن روزگار پر بود از خرمای قصب. قصب نوعی خرماست که بدلیل خشک و بی آب بودنش از ارزش  کمی برخوردار است

حدود ۳ عصر بود که آب تمام کردم، ۵ کیلومتری فراشبند تعدادی خانه روستایی در کنار جاده دیدمو با سرعت دوچرخه ام رو زیر درختی گذاشتمو در جستجوی آب درب خانه ای را زدم، قمقمه ام را پر آب کردمو کنار دوچرخه ام نشسته برای نوشیدن آب و گرفتن یک عکس یادگاری که ماشین لب جاده ایستاد و مرا صدا زد! آقای بهمنی آمده بود دنبالم، به همراه دوستش بهروز

آقای بهمنی کسی بود که با یک دوچرخه متس ۱۰۰ بخشهایی از ترکیه، ارمنستان و گرجستان را رکاب زده بود. این مرد، با سلیقه تمام برای دوچرخه ترکبند درست کرده و کیفهای ضد آب دوخته بود، اراده این مردم واقعا ستودنی بود. آقای بهمنی همسایه ای داشت به نام بهروز، ایشون هم به بنده کلی لطف کردن و اون شب برای من کیف کوچیکی به یادگار تهیه کردند.

آقا بهروز در حال درست کردن کیف

روز سوم

مسیر طی شده : فراشبند- فیروزآباد

مسافت طی شده: ۷۵ کیلومتر

صبح زود بیدار شدمو بعد از خوردن صبحانه و خداحافظی از آقای بهمنی راهی فیروزآباد شدم

جاده زیبایی بود، کوهستانی و پر از فراز و نشیب

وقتی نقشه را از طریق گوگل ارت بررسی می کردم سربالایی های زیادی در این مسیر میدیدم، وقتی به اینجای جاده رسیدم فکر کردم که همینهاست سربالایی های چقر فراشبند به کازرون اما زهی خیال باطل!

بالای این تپه نمای بسیار زیبایی از کوهستانی با صلابت  مرا چند لحظه ای محو زیبایی خود کرد و آماده برای روزی سخت

خودمو رسوندم پای این غول سنگی، چند دقیقه ای کنار دکه ای استراحت کردمو به چند نفری که آنجا حضور داشتند از محیط زیست و فرهنگ منحوس شکار کردن به گپ و گفت پرداختم.

سربالایی سنگین و نفس گیری بود، اما هوای خنک و تمیز و نفسهای عمیق منو به ادامه مسیر وا می داشت

اینم از چهره خسته و لبهای خشکیده من در اون روزهای آفتابی و سرد

در انتهای سر بالایی وجود مزارع زیبای برنج و گندم حیرت آور بود، برنج در دل استان فارس

این عکسو خودم خیلی دوست دارم، حس زندگی و تلاش، حس سادگی

اینم نمونه ای از حفظ میراث طبیعی ۶۵۰ ساله در این سرزمین

بعد از عبور از مناظر بدیع طبیعی و جنگلهای بنه و دشتهای کشاورزی حدود ساعت ۱ ظهر رسیدم فیروزآباد و مهمان دختر دایی عزیزم شدم

دقیقا زیر این تابلو پر بود از زباله های شیشه ای و نخالهای ساختمانی

روز چهارم

مسیر طی شده : فیروزآباد- قیر

مسافت طی شده: ۸۲ کیلومتر

بعد از یک روز عالی در منزل دختر داییم و در کنار همسر و بچه های نازنینش  به همراه یک خواب راحت، صبح زود بیدار شدمو ساعت ۷ زدم به جاده.

مسیر با یک سربالایی نفس گیر اما کوتاه شروع شد. در حالیکه داشتم نفس نفس میزدمو خودمو بالا می کشیدم، یهو ماشین نیروی راهنمایی رانندگی صرفا برای مزاح، پشت سرم آژیرشو روشن کردو با سرعت رد شد

!!!

. اما به فاصله چند دقیقه یک ماشین وانت نیسان جلوم زد رو ترمز و راننده با یک لبخند بزرگ پیاده شدو ازم خواست به ایستم.

بلافاصله از توی کلمن آبی که داشت یک خوشه انگور سیاه خنک در آورد و گفت: اینو همسرم داده، خسته ای تو بخور من زود میرسم شهر..بعدم با پر کردن قمقمم از آب یخ راهی شد.

توی مسیر دیدن جنگلهای ارچن و بنه زیبایی خاصی به طبیعت بخشیده بود

داشتم سرپایینی رو پایین میرفتم که دوچرخه سواری رو از دور دیدم، کلی از دیدنش وسط اون جاده خلوت خوشحال شدم.امیر میلان با حداقل تجهیزات از عوض(شهرستانی نزدیک لار) راهی شیراز بود و بعدها شنیدم که برنامش تبدیل به رکاب زنی دور ایران شده.

بعد از خداحافظی با امیر دوباره رکاب زدن و سکوت جاده همراه من شد. تا قیر یکی دوجایی ایستادم، استراحتی کردم و از دیدن آبشاری کوچک بر سر ذوق آمدم.

و نهایتا بعد از طی سربالایی سنگینی به قیر رسیدم.(قیر به معنای مرز و در واقع بدلیل اینکه این منطقه مرزی است بین کویر و سرسبزی بدین نام خوانده شده است)

آقای حسنی، رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان قیر و خانواده بحرانی که میزبانم بودند، مهر و محبتی وصف ناشدنی بر من روا داشتند. دستشان را می بوسم.

بخش پایانی

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *