پاکسازی منطقه حفاظت شده گنو در روز پاکسازی جهان

Clean Up the world  یک کمپین محیط زیستی است که الهام بخش بسیاری از انجمنهای مختلف در گوشه و کنار جهان برای پاکسازی، رفع مشکلات و حفظ محیط زیست می باشد. این انجمن از سال ۱۹۹۳ مورد تایید و حمایت برنامه محیط زیست سازمان ملل(UNEP) قرار گرفت.

در حال حاضر و در بیستمین سال تاسیس، این انجمن سالانه در حدود ۳۵ میلیون داوطلب از ۱۳۰ کشور جهان را بصورت یکی از بزرگترین گردهمایی محیط زیستی جهان تشکیل می دهد.

این کمپین طیف وسیعی از اصناف، گروهها و NGO های مختلف، مدارس، دولتها و شرکتهای خصوصی را جهت بهبود شرایط محیطی دور هم جمع می آورد.

از اولین کمپین پاکسازی جهان در سال ۱۹۹۳ تا کنون با تلاش میلیونها داوطلب پیشرفتهای شگفت آوری بوجود آمده است.

بخشی از فعالیتهای این کمپین شامل موارد زیر می باشد:

بازیافت و بازیابی منابع

کاشت درخت

کمپینهای آموزشی

حفظ منابع آبی و استفاده مجدد از آبهای مصرفی

رقابتهایی به منظور حفظ محیط زیست

برگزاری نمایشگاه

پروژه های ترمیم محیط زیست

Clean Up the world علاوه بر اینکه مورد تایید و حمایت سازمان ملل متحد می باشد، از پشتیبانی بسیاری از سازمانهایی با اهداف مشترک در سراسر جهان برخوردار است.

مراسم پاکسازی جهان، هر ساله در آخر هفته سوم ماه سپتامبر در تمامی کشورهای جهان برگزار می گردد و امسال این مراسم طی روزهای  ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر بر گزار می گردد. شما میتوانید این مراسم را هر روزی از سال در کشور و شهر خود برگزار کنید.

امسال و برای اولین بار، من به همراه تعدادی از دوستانم قصد برگزاری این مراسم را در منطقه حفاظت شده گنو، در شمال شهر بندرعباس داریم.

منطقه حفاظت شده گنو زیستگاه کوچک ترین قوچ و میش جهان یعنی «قوچ لارستان» است. علاوه براین، گنو زیستگاه کل، بز، پلنگ، گرگ، شغال و کفتار است. عقاب دوبرادر، دلیجه، کبک و تیهو از پرندگان این منطقه هستند. درختزارهای ارس، آکاسیا و بادام از ویژگی های این منطقه است. گیاه مورخوش که بوم زاد ایران است در منطقه دیده می شود. کوه گنو جنوبی ترین حد پراکنش ارس در ایران است. متاسفانه این منطقه جزء مناطق زیستکره و به عنوان پارک ملی شناخته می شد که بدلیل خشک سالی و کم توجهی مردم و مسئولین یک درجه نزول و به عنوان منطقه حفاظت شده تغییر وضعیت داد و روز بروز از مساحت آن کاسته می شود.

هدف از اجرای این برنامه علاوه بر پاکسازی قسمتی از کوه گنو(بیشتر در اطراف ایستگاه محیط زیست دوم، آلاچیق ها و اطراف جاده) فرهنگسازی در میان مردم محلی و کودکان می باشد

با توجه به اینکه در حال حاضر با تلاش آقایان جهانی و مریدی در حال رایزنی با تعدادی از ادارات دولتی به منظور تهیه سرویس ایاب و ذهاب به منطقه می باشیم، لذا زمان و مکان گردهمایی جهت اعزام به منطقه گنو متعاقبا در همین سایت یا در پیج فیسبوک، اعلام خواهد شد

به امید حضور پر از انرژی و مهر شما برای کمک به طبیعت

نفس عمیق

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *