نگاهی به مدیریت حیات وحش در کنیا

در شهریور ماه ۱۳۹۵، بعنوان راهنما سفری آموزشی و تفریحی به کشور کنیا برنامه ریزی کردم تا برای دومین مرتبه و البته همراهی ۱۳ نفر از دوستانم از نزدیک شاهد حیات‌وحش کم‌نظیر این کشور و همچنین مهاجرت بزرگ سم‌داران (پر جمعیت ترین مهاجرت پستانداران بر روی زمین) در این فصل باشیم. این سفر از تاریخ ۱۴ تا ۲۷ شهریور به مدت ۱۳ روز انجام شد و طی آن از حفاظت‌گاه ال پِجِتا (Ol Pejeta Conservancy)، حفاظت‌گاه ویلِلی (Wileli Wildlife Conservancy)، ذخیره‌گاه ملی ماسائی مارا (Maasai Mara National Reserve) و پارک ‌ملی آمبوسلی (Amboseli National Park) بازدید کردیم.

در این سفر همچنین از دو مرکز نگهداری حیوانات شامل مرکز زرافه‌های صندوق حمایت از گونه­ های در خطر انقراض کنیا (The African fund for endangered wildlife Kenya LTD-Giraffe Center ) برای نگهداری زرافه‌ها و مرکز حیات‌وحش دیوید شلدریک (The David Sheldrick Wildlife Trust) که محل نگهداری فیل‌های بی‌سرپرست و آماده کردن آن‌ها برای رهاسازی در طبیعت بود، دیدن کردیم.

اما این سفر با سفرهای قبلی من تفاوت عمده ای داشت و این تفاوت مربوط به هماهنگی جهت برگزاری چهار نشست برای تبادل تجربه و اطلاعات در زمینه نحوه مدیریت حیات‌وحش و چگونگی پیشبرد برنامه‌های حفاظت با چند انجمن و سازمان مطرح در کنیا بود که سه نشست آن عملی شدند. شرح این نشست­ها و معرفی اجمالی میزبان هر نشست رو در قالب فایل پی دی اف زیر می تونید ملاحظه کنید که امیدوارم در راه حفاظت از تنوع زیستی سرزمینان بکار آید.

گزارش نشست‌های سفر کنیا (حجم فایل ۱۷ مگا بایت و قابل پرینت)

پینوشت:

۱- تهیه این گزارش به کمک دوستان عزیزم طاهر قدیریان و نیلوفر رئیسی صورت گرفت.

۲- عکس روی جلد: یوزپلنگ آفریقایی در ذخیره­گاه ملی ماسایی مارا (Maasai Mara National Reserve)، عکاس: عبدالرضا کوهپایه

۳- عکسهای مربوط به این سفر را می تونید در اینستاگرامم دنبال کنید.

3 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *