روز ملی هوای پاک

مرتبا خبر تعطیلی مدارس و ادارات در تهران، اصفهان و چندین شهر بزرگ کشور به گوش می رسد، شهرهایی که روزگاری نه چندان دور بخاطر آب و هوای خوب و خوششان تبدیل به پایتخت صفویان و قاجاریان در آمده بودند و امروز به مراکز آلودگی و سرطان! جلگه سر سبز خوزستان، زیستگاه گوزن زرد و شیر ایرانی آلوده ترین استان ایران شده است و مشهد و اراک و بندرعباس و … هر روز آلوده تر از روز قبل.

فردا ۲۹ دی ماه و روز ملی هوای پاک با شعار “نقش من در حفظ هوای پاک چیست؟” است و همین بهانه ای شد تا تصمیم بگیرم با دوچرخه به محل کارم بروم (محل کارم در ۴۰ کیلومتری محل سکونتم واقع شده است) و چند خطی درباره کارهایی که میتوانیم برای داشتن هوای پاک بکار ببریم، بنویسم:

در منزل

–         از انرژی برای تولید برق و تهویه گرم و سرد منازلمان استفاده می‌کنیم. بیشترین انرژی با سوختن سوخت‌های فسیلی مثل زغال سنگ، نفت و گاز تولید می‌شود که منبع تولید دی اکسید کربن (یکی از گازهای گلخانه‌ ای) هستند . به عنوان یک فرد، شما کنترل زیادی بر نحوه‌ی تولید انرژی ندارید اما می‌توانید استفاده از آن را کنترل کنید.

کاهش مصرف انرژی یعنی نیاز کمتر به تولید آن. بنابراین دی اکسید کربن کمتری نیز وارد اتمسفر می‌شود.

–         کاغذ، پلاستیک، بطری‌های شیشه‌ای و قوطی‌های آلومینیومی را بازیافت کنید. (این کار باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و نیز کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای می‌شود.) بازیافت کالای استفاده شده نسبت به تولید مجدد همان کالا به مصرف انرژی کمتری نیاز دارد.

–         کمپوست ته مانده‌ی میوه‌ها و سبزی‌‌ها (تبدیل به کود)، حجم زباله‌های خانگی ما را کاهش می‌دهد.

–         در اطراف خانه درختان بومی و برگ ریز بکارید تا در تابستان برایتان سایه تولید کنند و در زمستان اجازه عبور نور را بدهند.

–         لباسهای خود را به جای آب داغ با آب گرم و یا سرد بشویید.

–         آب گرم کن خود را فقط در مواقع نیاز روشن کنید، آنهم با  حداقل دمای مورد نیاز.

–        این را بدانید که نصف بیشتر اثرات گلخانه‌ای با مصرف انرژی (مخصوصاً سوخت فسیلی) توسط ما به وجود می‌آید. می‌توان از منابع دیگر انرژی که دی‌اکسید کربن تولید نمی کنند استفاده کرد. مانند: انرژی باد، انرژی خورشیدی، انرژی موج دریا و …

ما باید در خانه و مدرسه مصرف بهینه‌ی انرژی را یاد بگیریم و آن را هدر ندهیم.

خرید

–         مصرف گرایی و خریدهای غیر ضروری را کنار بگذارید.

–         لوازمی که دارای برچسب انرژی هستند را خریداری کنید. مخصوصاً لوازم برقی و روشنایی.

–         خودروهای کم آلاینده خریداری کنید.

–         محصولاتی را خریداری کنید که بسته بندی کمتری دارند و قابل بازیافت هستند. ( از خرید بسته بندی های کوچک بپرهیزید)

–         از کیسه‌های پارچه‌ای به جای کیسه‌های پلاستیکی و کاغذی استفاده کنید.

–         برای دستگاه هایی که مرتباً استفاده می‌کنید باتری قابل شارژ خریداری کنید.

 رانندگی

–         از اتوبوس و قطار به جای خودرو سواری استفاده کنید. زیرا  با یک سرویس می‌توانند آدم‌های زیادی رو جابجا کنند.

هر زمان که برایتان مقدور هست پیاده روی و دوچرخه سواری کنید، زیرا هیچ گونه آلودگی ایجاد نمی‌کنند. همچنین برای سلامتی‌تان هم مفید هستند و (اگر مرتباً انجام شوند)  باعث تناسب اندام و سلامتی شما خواهند بود.

–         اگر والدینتان باید از خودرو شخصی استفاده کنند، از آنها خواهش کنید برای مسافت‌های کوتاه از آن استفاده نکنند زیرا آلودگی‌های غیر ضروری ایجاد می‌کنند. آنها را تشویق کنید که برای رفتن به محل کار یا خرید،  همکار و یا دوستشان را نیز با خود ببرند تا همگی از یک ماشین استفاده کنند. و نیز تشویقشان کنید آرام‌تر رانندگی کنند تا آلودگی و دی اکسید کربن کمتری تولید شود.

–         برای سفرهایتان برنامه‌ریزی کنید. تا کمتر آلودگی ایجاد کنید و کمتر بنزین مصرف کنید.

–         باد لاستیک‌ها را تنظیم نگه دارید.

امیدوارم بجای متهم کردن دیگران و انداختن همه گناهان بر گردن دولت، مسئولانه زندگی کنیم و اثرات مخرب محیط زیستی خودمان را با رعایت نکات بالا به حداقل برسانیم.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *