اصول طبیعت گردی پاک

سالها حضور در مناطق طبیعی کشور و دیدن رفتارهای نامناسب مردم در طبیعت، مرا به فکر تهیه و گرد آوری مطالبی در خصوص اصول طبیعت گردی و کوهنوردی پاک و برگزاری دوره ای آموزشی انداخته بود. اما هیچگاه این مجال دست نداد تا اینکه  بالاخره اواخر تیرماه مچ پایم در منطقه زاگرس مرکزی- قالی کوه، پیچ خورد و رفت داخل گچ، سه هفته! فرصتی مناسب برای گردآوری و ترجمه مطالب و برگزاری سمینار.

مطالب زیادی جمع آوری و ترجمه شد اما برای برگزاری همایش کافی نبود، میخواستم شرکت کنندگان نحوه رفتار و تعامل با حیوانات را از زبان متخصصین عاشق بشنوند و دو نام در ذهنم آمد، اول با طاهر قدیریان که در آن مقطع برای حضور در سمینار مدیریت حیات وحش در ژاپن بسر می برد تماس گرفتمو دعوتش کردم و سپس با میثم مشایخی در اراک، که هر دو با اشتیاق پذیرفتند. بعد از روزها هماهنگی بالاخره برای ۷ شهریور به توافق جمعی رسیدیم.

با حمایت هیات کوهنوردی و اداره کل محیط زیست  استان هرمزگان بالاخره این همایش در تاریخ ۷ شهریور ۹۴ برگزار شد و طی آن در سه بخش اصول طبیعت گردی پاک، رفتار با پستاندارن و شناخت رد پای آنها و نهایتا معرفی و نحوه تعامل با خزندگان به حضار آموزش داده شد.

شروع مراسم با خوشامدگویی من و سخنان آقای مفضل، رییس هیات کوهنوردی استان

آموزش اصول طبیعت گردی پاک توسط من

همزیستی با پستانداران توسط طاهر قدیریان

خزندگان همسایه های خونسرد ما توسط میثم مشایخی

حضور بیش از هشتاد نفر در این مراسم بسیار حائز اهمیت بود

با توجه به نزدیکی روز ملی یوزپلنگ آسیایی (۹ شهریور) طی این مراسم کلیپی که توسط انجمن یوزپلنگ آسیایی تهیه شده بود به نمایش در آمد و سپس از آقای موسی کرمی محیطبان نمونه هرمزگانی و طاهر قدیریان تقدیر به عمل آمد.

موسی کرمی

طاهر قدیریان

و در پایان عکس یادگاری با تعدادی از حضار توسط امین حکمت نیا عزیز گرفته شد.

مطالب ارائه شده در آن همایش طی ماههای بعد ویرایش و تکمیل گردید و بالاخره ویرایش نهایی آن در اردیبهشت ۹۵ به اتمام رسید و آنچه در لینک زیر ملاحظه می فرمائید نتیجه چندین سال کوهنوردی، آموزش مسائل محیط زیستی و ترجمه و گردآوری متون فراوانیست که امیدوارم مفید واقع شود.

لطفا این جزوه را کامل بخوانید، بکار گیرید و خواندنش را به دیگران توصیه کنید. ضمنا درصورت نیاز به نسخه چاپی به حجم ۲۴ مگا بایت از طریق ایمیل با من تماس حاصل فرمائید.

جزوه آموزشی اصول طبیعت گردی پاک

با سپاس

عبدالرضا کوهپایه

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *