روز بدون پلاستیک- تیرماه ۹۴


نشانه های کیسه پلاستیکی در گوشه و کنار این سرزمین بوضوح دیده میشه.

 این روزها دشت و کوهها، درختان، سواحل و هرجای ممکن دیگر در ایران زمین بجای اینکه میزبان خزنده ای زیبا باشد، یا پرنده ای آوازه خان و یا پستانداری خرامان مزین شده است به کیسه های پلاستیکی یا به سفره پلاستیکی!

اواخر قرن ۱۹ میلادی ساختار پلی اتیلن و پلاستیک کشف شد و نوید زندگی راحت تری به مردمان دنیا داد اما دریغ که سرطان و ویرانی به بار می آورد.

آری سرطان و ویرانی، چون پلاستیک در طول زمان به ذرات ریز تبدیل شده، و از طریق هوا یا گوشت حیواناتی که آنها را خورده اند به بدن ما وارد می شود!

هر کیسه پلاستیکی بطور متوسط ۱۵ دقیقه مورد استفاده قرار می گیرد و حداقل ۴۰۰ سال زمان برای تجزیه نیاز دارد! یعنی از سال ۱۹۰۰ تا کنون هیچ کیسه پلاستیکی در دنیا تجزیه نشده است،چشماتون رو ببندید و تصور کنید حجم نایلونی که طی این یک قرن به طبیعت وارد شده است. میلیاردها میلیارد میلیارد میلیارد!….

برای دانلود پوستر با کیفیت بالاتر اینجا کلیک کنید.

تصمیم گرفتم کاری بکنم، به هموطنانم بگویم کافیست از کیسه های پارچه ای و زنبیل و کیسه های ماندگار استفاده کنید، همان وسایلی که قرنها توسط نیاکان ما استفاده می شد،آنگاه اگر “هر خانواده ی ایرانی هر هفته فقط ۱ کیسه پلاستیکی را از چرخه ی خرید حذف کند این کار در یک سال موجب حذف حدود یک میلیارد کیسه نایلونی از طبیعت می شود”.

روز ۲۱ تیرماه بعنوان روز بدون پلاستیک شناخته می شود هرچند نام و نشانی در تقویم ملی ما ندارد!

پیشنهاد برگزاری برنامه ای نمادین و آموزشی را با تعدادی از دوستانم (که راهنمای طبیعت گردی هستند) در میان گذاشتم و خوشبختانه بسیار مقبول افتاد. از روز بعد بچه ها بسیار پر رنگ تر و فعال تر از من پیگیر مجوز، تهیه وسایل مورد نیاز، هماهنگی با سازمان پسماند شهرداری، فرمانداری و … شدند .

محمد احمدی زاده، جلوه فقیه، رافعه خطیبی، آرش نصیری، هما نجیبی، بیژن سعیدی نژاد، مهرناز عطایی، ابراهیم صفری زاده، احسان رستمی، رضا رضوانی و رضا جهانی دوستان عزیزی بودند که برای اجرای برنامه سنگ تمام گذاشتند.

طی چند جلسه هماهنگی برنامه روز بدون پلاستیک قطعی و ایده های برتر به تصویب رسید. تصمیم گرفتیم یک بسته بزرگ از بطری و کیسه پلاستیکی جمع آوری کنیم، تعدادی از بچه ها لباسی از نایلون بر تن کنند و پلاکارد نصب کنیم، به مردم اطلاعات عمومی و علمی بدهیم، کیسه های پارچه ای توزیع کنیم و …

هدف از جمع آوری بسته بزرگ زباله پلاستیکی و لباسهای نایلونی اعلام اخطار بود، می خواستیم بگوییم که با ادامه روند استفاده از پلاستیک بزودی در میان آنها غرق می شویم.

در روزی که من حضور نداشتم بچه ها پلاکاردهارو آماده کردند، یک بسته بزرگ پلاستیکی جمع و جور نمودند و لباس پلاستیکی آماده ساختند..

یکشنبه عصر شروع به انتقال وسایل به محل برگزاری مراسم واقع در مرکز پیست پیاده روی پارک غدیر بندرعباس کردیم، احسان هم که یک استند زیبا برای گرفتن عکس یادگاری درست کرده بود، به ما پیوست.

پلاکاردها رو نصب کردیم و با جمع شدن مردم به همراه دوستانم شروع به ارائه اطلاعات و آگاهی رسانی کردیم و نهایتا کیسه های پارچه ای و چند بار مصرف به همراه دی وی دی های آموزشی را که از سازمان پسماند گرفته بودیم بین بازدیدکنندگان توزیع نمودیم.

صدا و سیما هم همکاری کرد و ضمن استقبال از این برنامه گزارشی از آن تهیه نمود و پخش کرد که در روزهای بعد متوجه بازخورد مثبت آن شدم.

روز بدون کیسه پلاستیکی تنها ۲۱ تیرماه نیست، بلکه در لحظه لحظه زندگی ما جاریست. امیدوارم برای همیشه این کیسه های مرگ آور پلاستیکی و سفره های یک بار مصرفی که تنها بخاطر خودخواهی و تنبلی ما انسانها بکار برده می شوند را کنار بگذاریم.

نفس عمیق.

تیرماه ۹۴

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *