به امید روزی که همه عاشق مارمولکها باشند

enEnglish

اگر ما با آلوده کردن آب، خاک، هوا و هرآنچه که زندگی مطلوب بر روی کره زمین را برای ما فراهم میکنند، عملکرد طبیعی تنوع زیستی را نابود کنیم؛ آن موقع دیگر هیچ مقدار پول نمی تواند ما را از آن مخمصه نجات دهد.

دکتر دیوید سوزوکی

زندگی، یک معجزه در جهان هستی ، حدود ۴ میلیارد سال قبل رخ داد و ما انسان ها فقط ۲۰۰,۰۰۰ سال قبل برروی این کره خاکی پای نهادیم. امروزه جریان حیات، حیات من و شما، فقط یک ارتباط زنجیره‏ ای بین بیشمار حیات دیگر است که در طی حدود ۴ میلیارد سال تکامل به این نقطه رسیده اند.

همه ی عناصر طبیعت به هم مرتبط‏ند و هیچ کدام بی نیاز از دیگری نیست. هیچکدام بیهوده، اضافی یا مضر خلق نشده اند.

اما متاسفانه هر ساله ۱۳ میلیون هکتار از جنگلها ناپدید می شوند ، از هر ۴ پستاندار ، از هر ۸ پرنده و از هر ۳ دوزیست یکی با انقراض مواجه می شوند!

طی گزارشی که توسط سازمان جهانی حیات وحش در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۰ جمعیت پستاندارن، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهیان زمین ۵۲ درصد کاهش یافته است! گونه های مختلف جانوری ۱۰۰۰ برابر نرخ طبیعی در حال منقرض شدن هستند. ضخامت یخهای قطبی ۴۰% نازک تر از ۴۰ سال قبل شده است و ممکن است تا سال ۲۰۵۰ منجر به مهاجرت ۲۰۰ میلیون انسان شود!

زمان آن فرا رسیده تا گرد هم آمده درباره تنوع زیستی بیشتر بداینم و راه و روش زندگیمان را تغییر دهیم.

متاسفانه وضعیت سرزمین ما از بسیاری نقاط جهان وخیم تر است، طی نیم قرن اخیر بیش از ۹۰ درصد تنوع زیستی خودمان را از دست دادیم و با توسعه ناپایدار و بهره کشی از منابع طبیعی بسیاری از منابع آبی، خاکی، جنگلی و… خود را به ورطه نابودی کشانده ایم.

یکی از بهترین راههای حفظ منابع طبیعی، کمک به ارتقاء زندگی مردم محلی از طریق ورود توریسم به سرزمین ایران خواهد بود که با تامین هزینه زندگی مردم محلی و در کنار آموزش همگانی، به احیاء هرآنچه از دست داده ایم کمک شایانی خواهد کرد. ضمن اینکه با جلب توجه جهانیان به سرزمین منحصر بفرد ایران که بدلیل واقع شدن در سه منطقه جغرافیایی هیرکانی، ایرانی – تورانی، و خلیجی- عمانی از تنوع زیستی بی نظیری برخوردار است، میتوان از بانک جهانی و بسیاری مراکز حمایتی دیگر جهت کمک به طبیعت نیمه جان ایران زمین منابع مالی بسیاری جذب کرد.

بسیاری از سازمانهای مردم نهاد امروزه در تمامی جغرافیای ایران در حال تلاش، احیاء، آموزش مردم و جوامع محلی و … گامهای بی شماری برداشته اند اما همگی با حداقل هزینه و بدون کمکهای مالی در خور. اما در همین روزگار، بسیاری از کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا با استفاده از کمکهای بین المللی (چه مادی و چه علمی) در جهت احیاء منابع طبیعی و نجات جانداران رو به انقراض اقدامات شایسته ای انجام داده اند.

امروز، ۲۳ اسفندماه ۹۳ به  همراه همنوردان عزیزم مهدی معماری، رضا کاشانی و عیسی پوردوست راهی سفری ۲۸ روزه هستم به سرزمین هیمالیا، نپال و در همین راستا تصمیم گرفتیم در کنار فعالیتهای محیط زیستی داخلی در نپال نیز به معرفی سرزمین ایران پرداخته، جشن نوروز را در یکی از معروفترین روستاهای کوهنوردی زمین -نامچه بازار- برگزار کرده و نماینده ای از جمع طبیعت دوستان ایرانی باشیم برای جلب توجه جهانیان به سرزمینمان ایران و ستاندن حقوق حیوانات.

به قول بابادیوم سنگالی (فعال حوزه محیط زیست): ما تنها از چیزهایی محافظت می کنیم که عاشقشان باشیم. و ما عاشق چیزهای هستیم که بشناسیم. و ما چیزهایی را می شناسیم که به ما آموخته باشند.

و چون عموم مردم جهان اهمیت تنوع زیستی را نمیدانند، کمر به نابودیش بسته اند آنهم تنها برای پول !

من در مقیاس یک:هفتاد میلیاردیم تصمیم گرفته ام در شناساندن اینهمه زیبایی گامی بردارم، هرچند ناچیز و خرد.

زین پس همه انرژیم بر روی حقوق حیوانات متمرکز خواهد بود و با شعار “به امید روزی که همه عاشق مارمولکها باشند” سفر می کنم.

اما چرا مارمولک و این شعار؟

مارمولکها موجودات بسیاری مهمی در زنجیره حیات بوده و بسیار پر فایده اند اما متاسفانه بدلیل افسانه های کذب و قیافه های نه چندان جذاب از دید عموم، همواره با جیغ، دمپایی، مگس کش و … روبرو بوده و کشته شده اند 🙁

معتقدم اگر روزی مردم با خواص بی نظیر این خزنده آشنا شوند و اورا دوست بدارند قطعا از شکار ببر و پلنگ و جبیر متنفر خواهند بود و به حقوق همه زیستمندان احترام خواهند گذاشت.

اما از آنجا که این سفر بخشی از سفر دور آسیای من خواهد بود پس از مطالعات فراوان از تمامی رده های جانوری، نماینده ای مهم و رو به انقراض را برگزیده و طرحش را به همراه خواهم داشت. باشد که مردم دنیا با شناخت اهمیت این حلقه های مهم تنوع زیستی ، به حقوق آنها احترام گذاشته و زندگی ای به رنگ طبیعت برگزینند.

قبل از معرفی گونه های منتخب باید از کسانی که همراهیم کردند قدردانی کنم و نمیخوام این مهربانان را رتبه بندی کنم، همگی تمامی تلاش خود را برای کمک به این برنامه کرده و در کنارم بودند برای همین بر حسب حروف الفبا مینویسم. هرچند هیچ ارگان دولتی و خصوصی کمترین توجهی به تلاش چند ماهه ام برای برنامه ریزی، تمرین، ایده پردازی، تحقیق و… نداشت و علیرغم مکاتبات فراوان از هرگونه کمک مادی و معنوی دریغ کردند.

اول پدر و مادر و خواهر و برادری که ۷۵ روز دوری و خانه نرفتن من را تحمل کردند و هر روز با پیامهای تلفنی در کنارم بودند.

پویان بهنود : طراح و گرافیستی که این طرحهای بی نظیری رو که در ادامه خواهید دید بی هیچ چشم داشتی با صبر و حوصله، شب زنده داری، نهایت دقت و ظرافت و آنهم در فرصتی کوتاه آماده کرد.

پری سا خالقی فر: که با دریافت پیامک درخواست من، موجبات آشنایی من با پویان بهنود را فراهم کرد و بانی به ثمر رسیدن هشت طرح خوشگل و دوست داشتنی شد 🙂

جلوه فقیه: ثانیه ثانیه های تمرین، تحقیق، آماده سازی مقدمات سفر و … با من بود، روحیه داد و با نیک اندیشی و لبخند انرژی بی نهایتی بر من جاری کرد. با توجه به مشغله کاری و … جلوه حتی بخش اعظم متون زیر رو ترجمه کرده و در اختیارم گذاشت.

دینا امیری: مث همیشه دنیا هر روز زنگ میزد، روحیه میداد در کنارم به کلی شرکت خارجی ایمیل زد و برای دریافت کمکهای مالی و معنوی تلاش کرد، هرچند هیچکدوم جواب نداد.

شهرام نیکوئیان : ما اصلا همدیگه رو ندیدیم، نمی شناسیم اما انگار شهرام یکبار مصاحبه ای از من در تلویزیون استانی می بیند و بعد از مدتی شماره موبایلم بدستش می افتد. طی دو ماه گذشته بدلیل بعد مسافت(من در بندرعباس و شهرام در تبریز) آشناییمان فراتر از چند مکالمه تلفنی و پیامهای واتزاپی فراتر نرفت اما این مرد مانند یک رفیق واقعی، یک ماه کار و زندگی و زن و بچه رو کنار گذاشته بود و از تمامی توان و روابط خود برای جلب اسپانسر و کمک مالی و معنوی به این برنامه مایه گذاشت و هفته گذشته با صدایی گریان خبر داد که “نشد”، صاحبان پول هیچکدام برایشان مهم نیست! این مرد از اون آدمهای نازنین در حال انقراض است، مهرش جاودان.

مریم جهانی بندری: طراح و گرافیست که با وجود همه گرفتاریهای کاری، درسی و زندگی در پایتخت وقت زیادی را برای کمک به من گذاشت و بی چشمداشت همراهی کرد، هرچند طرحش ماند برای برنامه های آتی.

و در نهایت نخم الدینی افسر، صاحب فروشگاه سعید، عرضه کننده دوربین و سایز تجهیزات عکاسی در بندرعباس. نجم الدین وقتی شنید فعالیت محیط زیستی می کنم علاوه بر اینکه از سود ۳۰۰ هزارتومانی لوازمی که ازش خریده بودم گذشت بلکه ۵۰ هزار تومنم از جیبش گذاشت. آدرس فروشگاه این مرد خوش انصاف ضلع شمالی پاساژ زیتون بندرعباس است.

از میثم مشایخی و سوزان ضابطی و سایر دوستان عزیزم که با تماسی، پیامکی، لبخندی و جمله گرمی در کنارم بودند هم بی نهایت ممنونم.

دست همه این دوستای عزیزم رو می فشارم و بابت لحظه لحظه هایی که در کنارم بودند با چشمانی خیس ازشون سپاسگزارم و قدردان همه مهربانیهاشون….

حال به معرفی گونه هایی که برگزیدم و دلایل انتخابشان میپردازم:

مارمولک خانگی

عنوان برنامه

مارمولک خانگی بومیِ آسیای جنوب شرقی است اما در همه جا یافت می شود. اکثر گکوها زندگی شبانه دارند ،آنها در طول روز پنهان شده و شب ها به جستجوی غذا (حشرات) می پردازند.

مانند اکثر خزندگان، گکوها بخش یا یک حلقه مهم در  زنجیره غذایی هستند. آنها بسان کنترل کننده ی حشرات عمل می کنند. گکوها می توانند حشراتی که به محصولات و سایر زیستمندان آسیب می رسانند را بخورند و خودشان غذای حیوانات بالاتر زنجیره غذایی باشند. لیست حشراتی که عمدتا خوراک مارمولکها می شوند شامل : جیرجیرکها، سوسکها، ملخها، هزارپا و صدپاست.

امروزه ۴۴ گونه مختلف گکو با خصوصصیات و انواع گوناگون شناخته شده است.  آن ها بخش کوچکی از تعادل طبیعت هستند که منفعت زیادی نیز برای انسانها به همراه دارند.

پایه دم گکو قابلیت احیاء سلولی دارد که با توجه به همین قابلیت، گکو بعد از یک بیماری امکان بازیابی توان و جایگزینی سلولهای آسیب دیده را داراست و این امید وجود دارد که دانشمندان با شناخت ساختار ژنتیکی گکوها با پروسه ترمیم بدن آن آشنا شده و در راه سلامتی انسان از آن بهره برده شود.

زنبور عسل

نماینده ای از میان نرمتنان، موجوداتی که کمتر دیده می شوند اما تاثیراتی عمیق بر زندگی آدمی دارند.

از آنجاییکه زنبور عسل نقشی حیاتی در گرده افشانی گیاهان گلدار، خصوصا آنانکه که تولید کننده مواد غذایی انسان هستند، دارد میتوان گفت شناخته شده ترین حشره در دنیاست. تنها یک کلنی زنبور عسل میتواند در هر روز، ۳۰۰میلیون گل را گرده افشانی کند. زنبورهای عسل  -اهلی و وحشی- در حدود ۸۰ درصد عمل گرده افشانی را در سطح جهان انجام می دهند.

حبوبات عمدتا توسط باد گرده افشانی می شوند اما بهترین و سالمترین غذا – میوه ها، دانه های مغزی (آجیل) و سبزیجات- و در واقع هفتاد درصد از فراورده های مرغوب خوراکی انسان، که در مجموع نود درصد خوراک جهان را تشکیل میدهند توسط زنبورها گرده افشانی میشوند.

لیست محصولاتی که بدون زنبورهای عسل رشد نخواهند کرد، یک لیست بسیار طولانی است اما بطور مثال می توان به این میوه ها اشاره کرد : سیب، خیار، کلم بروکلی، پیاز، کدو تنبل، هویج، آووکادو، بادام ها و غیره.

در دهه های اخیر، زنبور های عسل به دلایل گوناگونی از جمله : آفت کش ها، خشکسالی، تخریب زیستگاه، کمبود غذا، آلودگی هوا، گرمای جهانی و غیره بشدت در حال نابودی هستند. به عقیده دانشمندان، انسان مجرم اصلیست و دو دلیل عمده مرگ زنبورها، استفاده از سموم شیمیایی در کشاورزی و تخریب زیستگاه می باشد.

اگر همین الان برای نجات زنبورها تلاش نکنیم، ممکن است خیلی دیر شود….

کرگدن تک شاخ

نماینده ای از شبه قاره هند و سمبل نابودی بدلیل شکار و تجارت اجزاء بدن

کرگدن تک شاخ بزرگترین نوع کرگدن و دومین پستاندار بزرگ خشکی است که وزن آن به ۲٫۷۰۰ کیلوگرم می رسد. طول شاخ آن ها بین ۲۰ تا ۶۳ سانتی متر بوده و اصولا گیاهخوار هستند و تقریباً کل رژیم غذایی آن ها  شامل : برگ ها ، شاخه ی بوته ها و درختان ، میوه ها و گیاهان دریایی است.

امروزه در حدود ۲۸۰۰۰ کرگدن بر روی زمین باقی مانده است. جمعیت آنها زمانی شروع به کاهش کرد که برای تفریح و ورزش  و یا به عنوان آفات کشاورزی شکار شدند!

اگر چه شاخ کرگدن مانند مواد تشکیل دهنده موی سر از کراتین ساخته شده، اما در طب سنتی چین تصور می شود داروی تقویت قوای جنسی است!! در یمن و عمان نیز از شاخ آن برای دسته خنجر استفاده می شود.

به همین خاطر، شاخ کرگدن بسیار ارزشمند بوده و در طی این سالها شکار غیر قانونی باعث افت سریع جمعیت آنها شده است. ضمنا از دست دادن زیستگاه نیز باعث شده تا بسیاری از گونه های کرگدن در معرض انقراض قرار گیرند.

در اینجا به چند دلیل برای حافظت از کرگدنها اشاره میکنم :

۱-کرگدنها به شدت در معرض انقراض هستند و این در حالیست که حتی بسیاری از مردم جهان این موضوع را نمیدانند.

۲-کرگدن ها ۴۰ میلیون سال قدمت داشته و از ساکنان قدیمی زمینند.

۳-انسان ها باعث کاهش شدید جمعیت آن ها شده اند.

۴-کرگدن یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هر کشوری بوده و گردشگران زیادی را جذب می کنند که خود باعث تقویت جوامع محلی و توسعه پایدار خواهد بود.

۵-از کرگدن ها بعنوان گونه های چتر یاد می شود . یعنی وقتی آنها مورد محافظت قرار گیرند، بسیاری گونه های دیگر که زیستگاه مشترکی با آنها دارند نیز حفظ می شوند.

۶-  کرگدن ها مراتع متنوع آفریقا را حفظ می کنند ، مراتعی که گونه های بی شماری به آن وابسته هستند

بر اساس تحقیقاتی که مدتی قبل در پارک ملی کروگر در آفریقای جنوبی انجام شد، پوشش علوفه در مراتعی که تعداد کمی کرگدن در آن زندگی می کردند ۶۰ تا ۸۰ درصد کمتر از مراتعی بود که میزبان جمعیت زیادی از کرگدنها هستند.

در واقع مناطقی که زیستگاه کرگدن بودند ۲۰ برابر بیشتراز سایر مناطق علوفه داشته و تنوع گیاهی آن مناطق نه تنها برای کرگدن ها بلکه برای حیوانات علفوار کوچکتر مانند : گورخر ، غزال ، بز کوهی نیز قابل استفاده اند.

کرگدنها مانند دیگر حیوانات علفخوار، بدنبال گیاهان خاصی میگردند، این امر برای حیوانات دیگر نیز امکان ورود و امرار معاش در زیستگاه کرگدن را باقی گذاشته و مجال رقابت به دیگر حیوانات داده میشود و متعاقبا با ایجاد چرخه کامل غذایی، کود دهی، حذف علوفه های هرز و… تنوع پوشش گیاهانِ خوراکی افزایش چشمگیر خواهد داشت.

متاسفانه سال گذشته در آفریقای جنوبی حدود ۱۰۰۰ کرگدن توسط شکارچیان ، کشته شدند. (یعنی ۵۰درصد افزایش شکار از سال ۲۰۱۲) ، که اگر به این منوال پیش برود کرگدن ها هم به سرنوشت حیوانات ماقبل خود می پیوندند.

این یک هشدار است :اگر کرگدنها از آفریقا ناپدید شوند ، ساوانا کاملاً تغییر خواهد کرد…

افعی لبنانی

نماینده ی خزندگان از سرزمین عرب زبانان و گونه ای که یکی از دلایل انقراضش جنگ و مانورهای نظامیست

افعی لبنانی، یک مار به شدت سمی و یک گونه ی بسیار کمیاب است. زیستگاه این مار در مرز مشترک لبنان و سوریه واقع شده است و  به دلیل چرای بی رویه زیستگاه توسط بز و گوسفند، توسعه های نظامی و نیز تخریب زیستگاه مناسب بدلیل تردد خودروهای Off Road مورد تهدید قرار گرفته است. از دیگر عوامل تهدید این گونه در “کوه حرمون” میتوان به صنعت اسکی نیز اشاره کرد.

در سراسر جهان تعداد زیادی مار بدون هیچ دلیل قانع کننده ای توسط انسان کشته می شوند، اما دلایل زیادی وجود دارد که شما این خزنده ی دراز را در اطراف خانه خود و یا در باغچه حفظ کنید. آنها می توانند جمعیت آفاتی مثل موش های صحرایی و خانگی را کنترل کنند بدون آنکه شما مجبور به استفاده از آفت کشهای شیمیایی مضر باشید که به سلامتی شما و بسیاری از جانداران دیگر نیز آسیب می رساند. مارها بدلیل قابلیت خزش درون سوراخهای کوچک و سایر پناهگاههای جوندگان، ابزاری بسیار مناسب برای شکار آنها در اختیار دارند.

آنها هر ساله به نجات جان میلیونها انسان کمک می کنند، بطوریکه از سم گونه های مختلف مارها در درمان انواع گوناگونی از بیماریها مانند سرطان، بیماریهای قلبی و سکته مغزی، پارکینوسن و بسیاری دیگر بهره برده می شود.

هم اکنون در برخی از نقاط جهان مزایای مارها به رسمیت شناخته شده است. بطور مثال در ویتنام زیست شناسان به برخی روستاها برای محافظت از غلات درو شده، مارهای موش خوار را معرفی کردند . در هند از برخی مارها به عنوان “طلسم خوش شانسی”  نگه داری می شود زیرا بر این باورند که باعث دور شدن کبرا های مرگبار می شوند. در ایالات متحده آمریکا ، زیست شناسان فواید این صیادان فلس دار را  تبلیغ می کنند به امید اینکه بتوانند از این شکارچیانِ حائز اهمیت دفاع کنند.

یوزپلنگ آسیایی

نماینده پستاندارن و جانداری که تنها در ایران زمین حضور دارد

در چند دهه اخیر بدلیل بی کفایتی نیاکانمان، ایرانیان شاهد انقراض دوگربه سان بزرگ سرزمینشان بوده اند(شیر و ببر) و در حال حاضر کمتر از ۵۰۰ پلنگ و آنطور که تصور میشود کمتر از۷۰ یوزپلنگ آسیایی در حیات وحش باقی مانده است.

یوزپلنگ آسیایی تنها در ایران وجود داشته و در فلات خشک مرکزی ایران سکنی گزیده است. این یوز با پسر عمو های آفریقایی خود تفاوت های اکولوژیکی دارد که احتمالاً دلیل آن،شرایط متمایز محیط زیستی است.

یوزپلنگ ها حیوانات بسیار شگفت انگیز و در رده ی خود بسیار منحصر به فرد هستند. آنها تنها گونه ی Acinonyx(ثابت پنجه) بر روی این سیاره هستند.

 یوزپلنگ ها دوندگان سرعتی المپیک طبیعت هستند. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت آنها تنها ۳ ثانیه طول میکشد. این سریعترین سرعت ثبت شده برای یک موجود بر روی زمین است.

غذای چیتا : خرگوش ، پازن ، جبیر و …. بوده و عوامل تهدید کننده آن شامل احداث معادن، احداث جاده، شکارچی ها ، شتر ها ( آنها تهدیدی برای منابع آبی به حساب می آیند) و… هستند.

در گذشته پوست چیتا از مظاهر تجلل بود اما همچنان تجارت یوزپلنگ زنده یک تهدید برای اینگونه محسوب می شود.

یوزپلنگ ها برای انسان ها هیچ خطری نداشته و چند دلیل برای نجات آنها از انقراض عبارت است از :

۱- یوزپلنگها مانند کرگدن یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هر کشوری بوده و گردشگران زیادی را جذب می کنند که خود باعث تقویت جوامع محلی و توسعه پایدار خواهد بود.

۲-از یوزپلنگها نیز بعنوان گونه های چتر یاد می شود . یعنی وقتی آنها مورد محافظت قرار گیرند، بسیاری گونه های دیگر که زیستگاه مشترکی با آنها دارند نیز حفظ می شوند.

قورباغه درختی شکم نارنجی

نماینده دوزیستان رو به انقراض، ساکن چین سمبل توسعه ناپایدار

“وقتی ما از قورباغه ها محافظت می کنیم، مثل این است که از تمام حیات وحش، از تمام اکوسیستم و از تمام انسانها محافظت می کنیم. “

— دکتر کری کریگر

این قورباغه درختی با سایز متوسط و بومی تایوان است. زیستگاه طبیعی آن جنگل های مرطوب نیمه استوایی و گرمسیری است. این قورباغه بدلیل از دست دادن و تخریب زیستگاه مورد تهدید بوده و در لیست جانداران در خطر انقراض قرار گرفته است.

جمعیت قورباغه ها با نرخ بی سابقه ای در جهان رو به کاهش است. نزدیک به یک سوم از گونه های دوزیستان جهان با خطر انقراض مواجه هستند.

بچه قورباغه ها با خوردن جلبک ها آبراهه ها را تمیز نگاه میدارند. قورباغه های بالغ تعداد بیشماری از حشرات را میخورند، حشراتی که حامل بیماریهای کشنده و قابل انتقال به انسان هستند . (مانند:پشه های ناقل مالاریا) . آنها خود غذای جاندارانی چون : پرنده ها، ماهی ها و میمون ها بوده و در زنجیره غذایی نقشی حیاتی دارند.

قورباغه ها موجبات پیشرفت های پزشکی زیادی را برای ما فراهم میکنند. آنها طیف  وسیعی از ترشحات پوستی تولید می کنند که بیشترشان به عنوان دارو دارای پتانسیل قابل توجهی برای بهبود سلامت انسان هستند. در حدود ۱۰ درصد جوایز نوبل در بخش فیزیولوژی و داروسازی نتیجه سرمایه گذاری بر روی بکارگیری قورباغه هاست.

بنابراین، دلایل بسیار زیادی برای محافظت از قورباغه ها وجود دارد.

عقاب فیلیپینی

نماینده ای از پرندگان در سرزمین نابودگران جنگل، جنوب شرق آسیا، فیلیپین

عقاب فیلیپینی که به عقاب میمون خوار فیلیپینی هم شناخته می شود اصالتا متعلق به فیلیپین بوده و تنها در آنجا یافت می شود. این پرنده به دلیل اینکه غذای عمده اش میمون است، به این نام معروف شده. زیستگاه این عقاب در جنگلهای انبوه و نواحی شیب دار کوهستانی است.

در حال حاضر تعداد آنها در حیات وحش کمتر از ۲۰۰ بهله (واحد شمارش پرندگان شکاری) تخمین زده می شود. این عقاب بدلیل تخریب زیستگاه به حیوانات اهلی مانند : سگ ها ، خوک ها و بز های کوچک نیز حمله می کند. میزان تولید مثل انها بسیار کم است . یک تا دو تخم در سال !

دلایل به خطر افتادن این گونه عبارتند از :

انسان ها برای محافظت از حیوانات اهلی خود این پرنده را میکشند.

بعد از جنگ جهانی اول هنگامی که سلاح گرم در فیلیپین به طور گسترده ای در دسترس قرار گرفت، تعداد عقابهایی که برای ورزش و تفریح کشته می شدند سر به فلک کشید.

بعضی ها جوجه عقاب ها را از آشیانه شان می دزدند تا به بالاترین قیمت بفروشند.( برای باغ وحش و یا کلکسیونر ها )

عقاب میمون خوار به دلیل تخریب زیستگاه به شدت مورد تهدید قرار گرفته است.

این عقاب در جنگلهای انبوه در صدر زنجیره غذایی قرار دارد، بنابراین اگر منقرض شود، دیگر جانداری برای خوردن جانداران کوچک تر و کنترل و بالانس جمعیت آنها وجود نخواهد داشت و همین موجب افزایش بی رویه جمعیت سایر جاندارن شده و یک چرخه غذایی معیوب خطرناک ممکن است به وجود بیاید. انقراض این عقاب حتی می تواند جنگل های انبوه را نیز در آینده تحت تاثیر قرار دهد.

نهنگ فین

نماینده ای از جاندارن آبزی، حیوانی که توسط برخی کشورها خصوصا ژاپنی ها به وحشیانه ترین شکل ممکن کشته می شوند و در معرض انقراض قرار گرفته اند

این جانداران عظیم در معرض خطر انقراض هستند. نهنگ فین ، بعد از نهنگ آبی دومین پستاندار بزرگ دنیاست. این حیوانات باهوش بطور عمده در آب های دور از ساحل یافت می شوند.

نهنگها نقش مهمی در چرخه غذایی دارند. بطور مثال مدفوع نهنگ کربن آلی را براحتی در اختیار میکرو ارگانیزمهای کوچک قرار می دهد. حتی لاشه یک نهنگ مرده نیز در چرخه کربن بسیار با اهمیت است زیرا کربن را ( کربنی که معمولاً بصورت پلانکتون از سطح آب دریافت کرده) به عمق دریا میبرد. همچنین لاشه یک نهنگ غذای صدها موجود دیگر را فراهم می کند.

گردشگری تماشای نهنگ یک کار بسیار پر سود است و در حالیکه قیمت گذاشتن بر روی یک گونه و یا بر روی تنوع زیستی دریایی کار آسانی نیست ، اما تخمین زده می شود که این کار می تواند سالانه حدود ۴۱۳ میلیون دلار در گردشگری دریایی درآمد زایی کند.

تهدید عمده : قبل از ظهور صید نهنگ به روش مدرن در اواخر قرن ۱۹، نهنگ فین تا حد زیادی از شکار انسان در امان بود زیرا شکار آنها کار بسیار سختیست. ضمنا نهنگ فین یکی از رایج ترین گونه های نهنگاست که با کشتی ها برخورد میکنند.

در طی این سالها صید نهنگها باعث کاهش اندازه آنها و همچنین جمعیتشان شده است.

منابع:

http://www.iucnredlist.org/

http://www.greenpeace.org/international/en/

http://wwf.panda.org/

http://en.wikipedia.org/

http://www.arkive.org/

http://www.all-creatures.org/

http://www.worldwildlife.org/

http://www.smithsonianmag.com/

http://www.wcs.org/

http://www.wildlife.ir/

http://www.savethefrogs.com/

http://www.bagheera.com/

http://www.nature.com/

Home -2009

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *