همایش روز ملی یوزپلنگ در بندرعباس

چهارشنبه، ۲۲ مرداد حوالی ظهر خانم محمدی(دبیر هشتمین سالگرد روز ملی یوزپلنگ ایرانی) از انجمن یوزپلنگ تماس گرفتند و ضمن معرفی سرکار خانم خالقی (مسئول امور شهرستانهای این انجمن) پیشنهاد برگزاری این مراسم در بندرعباس را به من دادند.

مراسم میبایست ۹ شهریور برگزار می شد.

“اما در استان هرمزگان که یوزپلنگی وجود نداره، چجوری میشه با برگزاری این مراسم علاوه بر معرفی این گونه منحصر بفرد، از طبیعت و حیوانات ساکن هرمزگان نیز حمایت و حفاظت کرد؟” این اولین سوالی بود که به ذهنم رسید.

فک کردم به بهانه برگزاری این مراسم، گونه های شاخص استان را معرفی، زیستگاه، تاثیراتشان بر اکوسیستم و عوامل تهدیدشان را به مردم آموزش دهیم. با میثم قاسمی از دوستانم در اداره کل محیط زیست تماس گرفتم، موافق بود. به طاهر قدیریان که هم درس خوانده این حوزه است و هم خاک خورده آن، زنگ زدم و برای چند روز بعد که عازم بندرعباس بود وعده کردم.

تا اومدن طاهر در پی اسپانسر بودم و با توجه به تجربه چند ساله ام، امیدی نداشتم. اما با همگامی طبیعت و بطرز شگفت آوری اسپانسر پیدا شد:)

سرکار خانم مهندس فقیه از دوستان و همراهان محیط زیستی، با شنیدن ماجرای برگزاری همایش، آستین بالا زد و بعد از تشریح برنامه برای مسئولین فهیم و طبیعت دوست شرکت محل کارش (شرکت مهندسی دوست دار زمین) هزینه برگزاری مراسم را فراهم کردند:) که همینجا از ایشون و علی الخصوص آقای مهندس فردوسی بابت مساعدت بی دریغشون، بی نهایت سپاسگزارم چون این مراسم بدون حمایت ایشان برگزار نمی شد.

چند شب بعد طاهر قدیریان و علیرضا فرهادزاده به دیدن من اومدن و طاهر ایده ساخت یک کلیپی را داد با زبان محلی و با این هدف که به مردم بگوییم : سالها قبل در استان هرمزگان یوزپلنگ بوده اما بدلیل نا آگاهی مردمان منقرض شذه است حال نگذاریم گونه های دیگری مانند پلنگ، خرس سیاه آسیایی، دلفین و لاکپشت پوزه عقابی به سرنوشت مشابهی دچار شوند.

از روز بعد با تمام انرژی در پی نامه نگاری با اداره کل محیط زیست، طراحی پوستر برنامه، جمع کردن اطلاعات برای ارائه در روز همایش، هماهنگی با شهرداری و شورای شهر و …. برای نصب بنر و کلی کار دیگه بودم.

پوستر برنامه که توسط مجموعه خانم فلاحتی طراحی شد

البته در این بین حسن پیشوایی، خانم اقبالی و مسعودی هم در کنارم بودند و زحمات زیادی کشیدند. در اداره محیط زیست هم میثم قاسمی و خانم گودرزی پیگیر بودند و همراه:)

برای اولین بار در سطح شهر بندرعباس عکس حیوون بر روی تابلوهای تبلیغاتی نصب شد و مردم با این گونه ها آشنا شدند.این اتفاق خیلی با ارزشی برای من و قطعا محیط زیست استان هرمزگان و حتی کشور بود. متاسفانه بسیاری از هموطنانم نسبت به این مقوله بیگانه و نامهربانند و کارهایی اینچنینی میتونه علاوه بر معرفی گونه ها، تاثیرات روانی مثبتی نیز به همراه داشته باشد.

اسکله شهید حقانی- پر ترددترین اسکله مسافربری کشور

اسکله شهید رجایی- بزرگترین اسکله تجاری کشور

نبش بلوار غدیر(صدا و سیما)

سه راه صمدو

بدلیل سفر و ماموریت آقای وفادار- مدیر کل محترم اداره حفاظت محیط زیست استان هرمزگان- زمان همایش به روز ۱۱ شهریور موکول شد.

در تمامی اماکن فرهنگی بندرعباس اعم از اداره ارشاد، اداره میراث فرهنگی، فرهنگ سرای طوبی و … اعلامیه زمان و مکان برنامه نصب گردید و از بسیاری مسئولین هم جهت حضور در همایش بصورت رسمی و از طرف اداره کل محیط زیست دعوت به عمل آمد که تقریبا هیچ کدام شرکت نکردند…!!

بعد از دو هفته کم خوابی جهت تهیه مطالب، زیرنویس فیلم، برنامه ریزی برای جزئیات همایش و … بالاخره برنامه شروع شد، روز سه شنبه ۱۱ شهریور ساعت ۱۷:۳۰٫

سالن کنفرانس اداره کل محیط زیست – ساعت ۱۶:۳۰

شروع مراسم با حدود ۵۰ نفر شرکت کننده

مراسم رو با پخش سرود ملی و کلیپ ساخته علیرضا فرهاد زاده شروع کردم.(این کلیپ با حداقل امکانات و تنها در یک روز فیلم برداری ساخته شده بود، اما الحق دست علیرضا طلا، همه از این کار استقبال کردند و دوستش داشتند. کلیپ رو از اینجا دانلود کنید)

بعد از پخش کلیپ، شعری از فریدون مشیری خواندم:

چه می گذشت آنجا
که از طلوع سحر
به جای موج سپاس از دمیدن خورشید ،
به جای بانگ نیایش در آستانه صبح ،
غبار و دود به اوج کبود ، جاری بود !
هوای سربی سنگین به سینه ها می ریخت
لهیبت کوره آهن به شهر می پیچید .

چه می گذشت آنجا
که جای ناز گل و ساز باد و رقص درخت
به جای خنده بخت
غبار مرگ بر اندام برگ می بارید
نسیم ، – سوخته پر – می گریخت ، می افتاد !
درخت ، جان می داد !

به حضار خوشامد گفتم و از آقای وفادار درخواست کردم که جلسه رو با سخنان ایشون شروع کنیم.

نوبت به پاورپوینتی رسید که تهیه کرده بودم ، البته جا داره از میثم مشایخی نازنین هم برای در اختیار گذاشتن مطالب بسیار مفید در خصوص اثر جاده ها بر محیط زیست، تشکر کنم. این پاورپوینت را می توانید از اینجا دانلود کنید.

از تاریخچه روز یوزپلنگ گفتم و زحمات زیاد انجمن یوزپلنگ ایرانی برای ثبت آن و پیگیری های فراوان برای حفظ این گونه به شدت در خطر انقراض و تاسف خوردم از عدم ثبت این روز ملی و روز محیطبان در تقویمهای چاپی و رسمی کشورمون که پر است از سالگردها و سالروزهای کم اهمیت.

پخش ویدئویی که با هدف معرفی یوزپلنگ و ویژگی های منحصر بفرد آن زیرنویس کرده بودم، همراه بود با تشویق حضار و موج انرژی برای من:)

این ویدئو رو از اینجا دانلود کنید.

نوبت به گونه های بومی استان رسیده بود. اول با پلنگ ایرانی شروع کردم، بزرگترین گونه پلنگ بر روی زمین که با حذف گیاهخواران پیر و ضعیف، در ارتقاء سلامت ژنی آنها تاثیرات بسیاری می گذارد.

سپس لاکپشت پوزه عقابی، خزنده زیبا و شگفت انگیزی که تاثیرات شگرفی بر سلامت زمین دارد و به شدت در خطر انقراض است. لاکپشت پوزه عقابی با خوردن و حذف گونه های خاصی از اسفنجهای دریایی به حیات مرجانها کمک شایانی میکند، مرجانهایی که زندگی بیش از ۱ میلیارد انسان بصورت مستقیم و غیر مستقیم(توریسم و ماهیگیری) به سلامت آنها بستگی دارد و بعد از جنگلهای بارانی متنوع ترین زیستگاه جانوری زمین را تشکیل می دهند.

بعد نوبت به دلفین های خلیج فارس رسید، هفت گونه دلفینی که نماد هوش و ذکاوت و مهربانی اند و بعنوان یک شاخص اکولوژیکی سلامت محیط زیست دریایی شناخته می شوند. متاسفانه وضعیت آنها در خلیج فارس بدلیل عدم هرگونه مطالعه جدی و آلودگی های دریایی کاملا نامعلوم است.

در پایان نیز خرس سیاه آسیایی، باغبان شبی که با خوردن دانه گیاهان و پراکنده کردنشان در نقاط دیگر نقشی مهم در تجدید حیات درختان و جنگلهای منطقه دارد، معرفی شد.

در انتها چند دقیقه ای هم درباره اثرات منفی جاده سازی بر حیات وحش و راه حلهای موجود در جهان صحبت کردم. جاده سازی هایی که با تخریب زیستگاه، سلب امکان مهاجرت، جزیره سازی، تصادفات و …. باعث نابودی حیات وحش و طبیعت سرزمینمان شده است.

بعد از پایان مطالب فوق ، دو پروژه “خرس سیاه آسیایی” و “حفاظت و احیاء لاکپشتهای پوزه عقابی جنوب جزیره هنگام” را که چند سالیست توسط سمن های مردمی و بصورت غیر انتفاعی مدیریت و اجرا می شوند به حضار معرفی و از آقای پیشوایی خواهش کردم که توضیحات بیشتری در خصوص این دو پروژه ارائه نمایند.

لازم بذکر است که پروژه خرس سیاه توسط صندوق حیات وحش استان هرمزگان(آقایان قدیریان و پیشوایی) و پروژه احیا و حفاظت از لاکپشتهای پوزه عقابی جنوب جزیره هنگام توسط موسسه ایده نو دوست دار هرمزگان(خانمها اقبالی و مسعودی) اجرا و در حال پیگیریست.

متاسفانه در روز برگزاری مراسم، طاهر قدیریان درگیر یک پروژه حیات وحش در شمال ایران بود و امکان حضور در مراسم بندرعباس را نداشت، اما من کاملا حس می کردم که دلش بندرعباس و با ماست. بعد از صحبتهای آقا حسن پیشوایی با طاهر تماس تلفنی گرفتمو گوشی رو گذاشتم جلو میکروفن:) طاهر هم با کلی انرژی به همه خوشامدگویی گفت و از حضار خواست که با شناخت گونه های بومی ازشون حمایت و حفاظت کنند.

ته مانده پول اسپانسر را کارت هدیه گرفته بودم برای قدردانی از زحمات حسن پیشوایی، خانم مریم اقبالی، خانم ساره مسعودی بابت  زحمات و پروژه های حیات وحشی که در دست اجرا داشتند و همچنین برای آقای محمد دهقانی محیطبان زحمت کش ذخیره گاه زیست کره گنو که چند هفته قبل بر اثر سقوط از روی کوه در حین انجام ماموریت دچار شکستگی پا و صرف هزینه های گزاف درمانی شده بود.

زحمت اهدا جوایز رو هم آقای وفادار مدیر کل محترم اداره حفاظت از محیط زیست استان به همراه آقای مهندس فردوسی نماینده شرکت مهندسی دوست دار زمین(اسپانسر) کشیدند.

حسن پیشوایی

خانم اقبالی و مسعودی

آقای دهقانی – محیطبان

این قسمت از برنامه برای خود من بهترین بود، چون همه این آدمها حق زیادی بر مردم این سرزمین داشتند و شاید هیچگاه بطوری که شایسته باشند ازشون قدردانی نشده بود.

ضمنا اداره کل حفاظت محیط زیست، توسط لوح تقدیری از شرکت مهندسی دوست دار زمین بابت حمایت از برنامه و از من برای برگزاری برنامه نیز قدردانی به عمل آورد.

آخر برنامه متوجه حضور گوینده و بازیگر کلیپ روز یوزپلنگ شدم، امیرعلی دوست داشتنی که با پدر و مادرش تو جمع ما بود. ازش خواستم بیاد روی سن، کلیپشو دوباره پخش کردمو همه تشویقش کردن.

در پایان برای همه حضار روزگاری خوش و ایمان و اراده ای جدی برای پاسداری از حیات وحش و طبیعت سرزمینمون آرزو کردم و بعد از پذیرایی و عکسی دسته جمعی با تعدادی از شرکت کنندگان، مراسم به پایان رسید و من بابت نتیجه کار کلی خوشحال و پر انرژی بودم.

در پایان جا داره از خانمها خالقی و محمدی از انجمن یوزپلنگ بابت پیگیری ها و همراهیشون، آقای امین حکمت نیا بابت حضور و تهیه تعدادی از عکسهای برنامه ، فریبرز حیدری و طاهر قدیریان و مرتضی اسلامی دهکردی بابت در اختیار گذاشتن عکسهای حیات وحش و مجددا از اسپانسر این همایش یعنی شرکت مهندسی دوست دار زمین نهایت قدردانی و سپاس را بجای آورم.

پینوشت:

دیدن اخبار این برنامه در سایتهای خبری خیلی برای من شگفت آور بود، هیچ نام و نشانی از برگزار کنندگان، اسپانسر و انجمن یوز دیده نمی شود. برای همه کسانی که متن خبر را تهیه و رسالت قلم و خبرنگاری خود را اینگونه بجای آوردند متاسفم!

خبر مرکز خلیج فارس

خبرگزاری برنا

پایگاه خبری جنوب ایران

قطره

ضمنا دوست خوبم، خانم محمودی بابت تهیه خبر صحیح و کامل این برنامه ازتون قدردانی میکنم.

ایسنا

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *